Recenzja: Final Audio UX3000

Nauszne słuchawki Final Audio UX300 cechują się kompaktową i lekką konstrukcją, która zapewnia niezwykłą wygodę i mobilność, dzięki możliwości złożenia. To, co jednak naprawdę wyróżnia omawiany model, to szereg udogodnień typowych dla konstrukcji markerowych, przy jednoczesnym zachowaniu audiofilskiego dźwięku na najwyższym, w swojej klasie cenowej, poziomie. Aktualna cena słuchawek wynosi niespełna 549 zł, oferując znakomite brzmienie zarówno w połączeniu przewodowym, jak i całkiem niezłe połączenie APTX poprzez Bluetooth. Dodatkowo, zadbano o efektywne działanie funkcji aktywnej redukcji szumów (ANC).

Wykonanie

Przejdźmy do unboxingu i aspektów, takich jak ergonomia czy jakość wykonania.

W sporym kartonowym opakowaniu znajdziemy słuchawki bluetooth, wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego o przyjemnej fakturze. Ich konstrukcję uzupełnia miękka poduszka z ekoskóry przy części opierającej się na głowie. Na muszlach znajduje się zestaw przydatnych przycisków, takich jak guzik do włączania, guzik odpowiedzialny za ANC, a także przyciski do regulacji głośności. Dodatkowo mamy pady z ekologicznej skóry, które są niewielkie, ale pozwalają okryć całe ucho. W zestawie znajdziemy kabel do ładowania oraz przewód analogowy do połączenia ze słuchawkami. Co istotne, ten ostatni to standardowy kabel typu AUX, co gwarantuje szeroką kompatybilność.

Zachwyciła mnie przede wszystkim lekkość konstrukcji, gwarantująca wysoki komfort użytkowania i umożliwiająca wiele godzin słuchania muzyki bez zakłóceń.

Następnie warto przyjrzeć się warstwie technicznej.

Technikalia

Mamy tu solidne dynamiczne przetworniki, hybrydową redukcję głośności oraz wysokiej jakości mikrofon do rozmów. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, poświęcę jej oddzielny akapit. Najpierw jednak skupię się na technologii ANC, bowiem działa ona po prostu świetnie, eliminując wszelkie niepotrzebne dźwięki otoczenia, jednocześnie nie odcinając nas całkowicie od świata, co umożliwia bezpieczne poruszanie się po mieście. Dodatkowo, wbudowane mikrofony doskonale dbają o jakość naszych rozmów i radzą sobie z tym zadaniem naprawdę dobrze, z wyjątkiem silnego wiatru, kiedy większość mikrofonów po prostu się gubi, co jest absolutnie zrozumiałe. Być może zastanawiacie się, czy słuchawki za 549 zł, uzbrojone w świetne ANC i Bluetooth z wsparciem dla kodeków APTX, AAC, SBC, mogą zapewnić wysoką jakość dźwięku. Zapraszam więc do dalszej części artykułu.

Przejdźmy do kwestii brzmienia.

Brzmienie

Precyzyjne dostrojenie słuchawek, skierowanych do codziennego użytku i przeznaczonych dla nieco bardziej wymagających użytkowników, stanowi wyzwanie, gdzie konieczne są pewne ustępstwa, aby połączyć kryształowy świat melomanii z codzienną funkcjonalnością. Final Audio świetnie radzi sobie z tworzeniem wysokiej jakości sprzętów, co już wielokrotnie miałem okazję osobiście potwierdzić.

Niskie tony w modelu UX3000 prezentują mocniejszy i bardziej zdecydowany charakter, ale w trybie przewodowym możemy cieszyć się nieco większą równowagą tonalną, niż w przypadku połączenia Bluetooth. Niemniej jednak, wariant bezprzewodowy bazuje na bardzo dobrym układzie, co przekłada się na stabilne połączenie i bardzo dobre brzmienie. Bas zachwyca nie tylko niskim zejściem, ale również punktowym i zróżnicowanym charakterem. Nie ginie też w natłoku informacji, bowiem selektywność dźwięków jest na naprawdę wysokim poziomie. Dla wszystkich miłośników mocnego uderzenia mam dobrą wiadomość —  UX3000 naprawdę potrafią uderzyć zdecydowanym basem i dostarczyć intensywnych wrażeń.

Średnica w przypadku słuchawek z intensywnym i mocnym basem często staje się problematyczna. Na szczęście inaczej jest w modelu Final Audio UX300. Tutaj mamy do czynienia z czystą średnicą, z bardzo czytelnym i delikatnie cofniętym wokalem. Dodatkowo, spotykamy się z obszerną sceną dźwiękową, nie tylko na szerokość, ale przede wszystkim na głębię. Średnica utrzymuje naturalny i organiczny charakter, dodatkowo wzbogacony o znaczną ilość informacji, która jednak nie przytłacza ani nie męczy użytkownika.

Wysokie tony nie są przesadnie wyeksponowane, ale zapewniają dość przezroczysty obraz. instrumenty brzmią świetnie, smyczki mają odpowiednią barwę i nie są zbytnio zaciemnione. Chociaż nie osiągają one poziomu, jaki spotyka się w słuchawkach planarnych, to mimo wszystko prezentują się bardzo dobrze, zwłaszcza w kontekście ceny tego modelu słuchawek. Wyższa średnica selektywnie ukazuje instrumenty, nadając im żywy i naturalny charakter.

Z uwagi na fakt, iż nie mam dostępu do słuchawek bezprzewodowych porównywalnej klasie co Final Audio UX3000, moje porównanie zostanie przeprowadzone wyłącznie na podstawie wariantu przewodowego. Źródłem w tym wypadku będzie EarMen Colibri z powodu swojej referencyjnej jakości strojenia.

Porównanie

Final Audio UX3000 ( 549zł) VS ATH M40X (480zł)

Warto zacząć od tego, że M40X są znacznie mniej wygodne niż UX3000 i mocniej uciskają głowę. Te drugie są na tyle lekkie, że po chwili łatwo o nich całkowicie zapomnieć. Jeśli chodzi o brzmienie, UX3000 są nieco bardziej basowe, mają też większą przestrzeń i znacznie więcej powietrza, co pozwala mi ocenić je jako ciekawsze i dojrzalsze w strojeniu. Choć oczywiście oba modele słuchawek są świetne, to jednak ATHM40X są bardziej zrównoważone i stonowane w brzmieniu, co dla bardziej wymagających użytkowników może wydać się nieco nudne.

Final Audio UX3000 ( 549zł) VS ATH M50X (650zł)

Finale to słuchawki grające znacznie równiej, z czystszym i bardziej atrakcyjnym wokalnie strojeniem. Jednak dla fanów basu, szukających większej jego ilości, M50X pod tym względem mogą okazać się lepsze. Natomiast ja wolę nieco więcej równowagi, a model UX3000 całkowicie mnie w tej kwestii zadowolił.

Podsumowanie

Podsumowując, Final Audio UX3000 to słuchawki bardzo ciekawe i korzystnie wycenione. Wysoka jakość, jakiej doświadczamy podczas słuchania, jest zaskakująca, biorąc pod uwagę relatywnie niską cenę. To małe słuchawki o niewielkiej wadze i składanej konstrukcji. Odczuwam pewien niedosyt związany z brakiem solidnego futerału podróżnego, jednak miękki woreczek z zestawu jest w tej cenie akceptowalny. Jakość wykonania i materiały są naprawdę dobre. Brzmienie, choć delikatnie na planie U, zapewnia czytelne i klarowne wokale, a to wszystko w akompaniamencie świetnego ANC. Mikrofon i jakość rozmów też są naprawdę zadowalające. Jeśli chodzi o wydajność baterii, to śmiało osiągniemy stabilne 30h pracy, przy umiarkowanej głośności i pracy na kodeku APTX, a więc więcej niż wystarczająco na dzień intensywnej pracy. W moim wypadku ładowałem swoje słuchawki mniej więcej raz w tygodniu, co uważam za znakomity wynik. Wszystkie te czynniki sprawiają, że oceniam UX3000 za świetną propozycję dla aktywnych melomanów szukających kompromisu miedzy audiofilią a wygodą i praktycznością słuchawek w codziennym użytkowaniu – produkt dostępny w najlepszych sklepach audio w Polsce.

Dla naszych czytelników mamy świetną wiadomość. Salon audioplaza.pl Wrocław, z którym współpracujemy – z okazji recenzji zastosował dla naszych czytelników specjalną promocję. Od dzisiaj do końca lutego słuchawki Final Audio UX3000 można zakupić w specjalnej, obniżonej cenie! Wystarczy założyć konto i wejść w ten link będąc zalogowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.